Our Staff

Executive Head: Lisa Dunning

Heads of Schools: Claire Linfield and Sue Holdway

Office Staff

Business Manager : Emma Wilkins

SIMS, Attendance and Admission Manager: Julie Belcher

Finance Assistants: Nicola Emery and Hayley Ainsley

Admin Assistants: Martina Jelbart and Jackie Barnes

All of our classes are named after animals which demonstrate particular behaviours.  For example, Meerkats collaborate, Dolphins empathise and Orangutans investigate.  We learn about the behaviours of the different animals and incorporate these skills and approaches into our learning in order to build our learning power.

Early Years

Teachers: Meerkats – Mandy Clayton ; Elephants – Sian Rooney

Support Staff: Jemma Heather, Charlie Petit, Louise Young, Korine Dray and Judith Kerridge

Year 1

Teachers: Zebras – Hannah Birch and Amy Foster (Year Leader) ; Foxes –  Linda Allen ; Peacocks –  Anna Hotchkiss.

Support Staff:  Hazel Phelan, Rachel Tomkinson, Katie Parker, Lorraine Cripps, Louise Warwick, Kirstie Brewer and Sandi Chandler

Year 2

Teachers: Butterflies – Irene Cruickshank (Year Leader);  Giraffes – Kate Vaughan and Nikki Strudwick; Magpies – Amber Gillespie

Support Staff: Carol Bray, Donna Kenny, Laura Blofield, Kirsty McLauchlan, Joshua Day, Vickie Clucas and Sarah Ware

Year 3

Teachers: Dolphins – Juliet Hamilton; Chameleons – Ian Addison (Year Leader); Owls – Louise Newson.

Support Staff: Mary Berry, Claire Hamilton, Karen McCarthy, Emma Bradley, Jenny Harrison and Nicky Burrows

Year 4

Teachers: Leopards –  Alex O’Neill (Year Leader); Chimpanzees – Matt Winterman; Cats – Louise Brown.

Support Staff: Gill Sharp, Nicky Burrows, Julie Rolfe and Heidi Johnson.

Year 5

Teachers :Raccoons – Amy Church (Year Leader);  Turtles – Siobhan Hughes; Whales – Holly Martin.

Support Staff: Heidi Salmon, Na’ima Bradbury, Farhana Choudhury, Katie Batten, Kirsty Angell and Gena Cortopassi.

Year 6

Teachers:Bees –  Laura Parkins (Year Leader); Bears – Helen Adams and Suzy Wilson;  Orangutans – Lauren Stapleton.

Support Staff: Leanne McDonald, Catherine Oatley, Lita Hampe, Ryan Redman and Mel Hepworth.

 

Lead Practitioner: Claire Tunnicliffe.

Inclusion Leader and Reading Recovery Teacher: Karen Finch.

Inclusion Coordinator: Laura Rowden.

ELSA: Infant School: Judith Kerridge, Sandi Chandler and Sarah Ware.

Junior School: Jenny Spiteri and Yasmin Bradbury.

Sports Coach:  Dan Mortimer.

HLTAs: Toni Hunt, Sarah Moxham, Carina Waller, Dawn Jackson and Lauren Smith.

Numbers Count: Louise Rowlands.

ECC: Vanessa Long.

Reading Recovery: Helen Green and Sharon Pogorzelski.

Counsellors: Debbie Green and Kim Skinner.

Speech and Language Therapist: Jenny Hinton (maternity leave).

Home School Link Workers: Paula Wakeham and Karen Kierstenson.

Site Manager: Paul Monk.

Caretaker: Sean Pagdin.

Lunchtime Senior Supervisory Assistants – Yasmin Bradbury and Judith Kerridge.